آشنایی با اصول و مفاهیم پایه سئو در وب سایت

آشنایی با اصول و مفاهیم پایه سئو در وب سایت 1

آشنایی با اصول و مفاهیم پایه سئو در وب سایت

در این مقاله با اصول و مفاهیم پایه سئو در وب سایت آشنا خواهید شد. پس اگر به تازگی با سئو آشنا شده اید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. دانستن این موارد برای پیاده سازی سئو در به صورت اصولی و کاربردی از اهمیت بالایی برخوردار است.

حتی در صورتی که قصد فعالیت در زمینه سئو به صورت حرفه ای را دارید لازم است اصول اولیه سئو را بدانید.

 

آشنایی با اصول و مفاهیم پایه سئو در وب سایت
آشنایی با اصول و مفاهیم پایه سئو در وب سایت

در لیست زیر به صورت خلاصه عمده اصولی و اقداماتی که باید برای بهبود سئو وب سایت ها رعایت کنید ذکر گردیده است:

 

اصول و مفاهیم پایه سئو در وب سایت

 

 1. اولین کاری که شما باید انجام بدهید ، داشتن یک عنوان جذاب و کامل برای صفحات وب سایت شما است.
 2. استفاده از تگ <H1> فقط یک بار در هر صفحه و برای عنوان صفحات استفاده کنید. اگر شما در هر صفحه از تگ <H1> بیشتر از یک بار استفاده کنید ممکن است در سئوی سایت به مشکل بر بخورید.
 3. استفاده از کلیک واژه برای هر صفحه یکی از عوامل مهم در داشتن یک سئوی خوب در وب سایت است. شما میتوانید با استفاده از 2 تا 3 کلید واژه مرتبط در هر صفحه و در قالب تگ های <H3> ، <H2> و <H4> سئوی سایت خود را بالا ببرید.
 4. درج کلید واژه مرتبط با هر صفحه (هیچ لزومی ندارد که در هر صفحه از وب سایت تعداد زیادی کلید واژه استفاده شود ، بلکه بهتر است کلید واژه کاملا مرتبط با محتوای صفحتان باشد.
  در صورتی که رقابت در کلید واژه های مرتبط با هر صفحه وب سایت زیاد باشد ، بهتر است از کلید واژه های بلند تر استفاده شود. به طور مثال رقابت در کلید واژه (مانتو تابستانی) بسیار بالا است و بهتر است از کلید واژههایی مانند (خرید آنلاین مانتو تابستانی) یا (خرید مانتو تابستانی نخی ارزان) و یا مواردی مشابه استفاده شود. در واقع اکثر کلید واژه های کوتاه رقابت بیشتر دارند و برای جذب ورودی بیشتر از موتور های جستجو ، بهتر است از کلید واژه های بلند تری استفاده شود.)
 5. کلید واژه هایی که در بخش meta keyword هر صفحه ثبت میشود ، حتما و حتما باید در متن صفحه وب سایت شما وجود داشته باشد و حتی بهتر است کلید واژه های صفحه در تگ های عنوان مانند H2 و H3 قرار بگیرند.
 6. در صفحات وب سایت خود حتما از توضیحات متا یا meta description استفاده نمایید.  حالا چرا ما باید از توضیحات متا در صفحات وب سایت خود استفاده کنیم؟
  توضیحات متا زمانی که صفحه شما در نتایج جستجو نمایش داده میشود در زیر عنوان صفحات درج میگردد که این توضیحات متا باید خلاصه ای از مهم ترین و جذاب ترین بخش صفحه باشد تا کاربر جستجو کننده بداند دقیقا در این صفحه چه چیزی را خواهد یافت.
  در نوشتن توضیحات متا برای صفحات سایت خود زیاده روی نکنید زیرا موتور های جستجو معمولا بیشتر از 170 کاراکتر نمایش نمیدهند.
  سعی کنید عبارت توضیحات متای شما در پراگراف اول یا دوم صفحه درج شده باشد.
 7. یکی از عواملی که میتواند بر روی سئوی وب سایت شما تاثیر بگذارد ، جامع بودن محتوای صفحات سایت شما است. تعداد صفحات شما مهم نیست ولی در هر صفحه از وب سایت شما باید بیش از 700 کلمه وجود داشته باشد و حتی مقالات و صفحات سایت شما بهتر است 1200 کلمه داشته باشد و گوگل به این صفحات توجه بیشتری دارد.
 8. در تولید محتوای خود سعی کنید از ترکیب متن ، ویدیو ، تصویر و صوت استفاده کنید تا برای بازدید کننده بسیار جذاب باشد.
 9. تصاویر: برای تصاویر سعی کنید حتما از تگ هی عنوان و Alt استفاده کنید. ربات های موتور های جستجو با استفاده از تگ های عنوان و Alt محتوای تصاویر و رسانه را تشخیص میدهند. شما با این کار شانس دریافت ورودی از بخش جستجوی تصاویر در موتور های جستجو را بالا میبرید.
 10. برای برخی از کلید واژه ها و عبارات مهم در محتوای صفحه ، بهتر است از تگ های <b> ، <strong> و <i> استفاده کنید.
 11. ناوبری لینک های داخلی سایت: از این تکنیک برای تقسیم میزان اهمیت صفحات استفاده کنید. اگر مقاله شما تعداد کلید واژه های بسیار زیادی دارد ، برای برخی از این کلید واژه ها صفحات مختلفی ایجاد کنید و کلید واژه های آن را با لینک داخلی به صفحات مربوطه منتقل نمایید.
 12. امکان دسترسی به صفحات مختلف را حتما برای بازدید کننده فراهم کنید ، به طوری که کاربر با ورود به صفحه سایت شما با بن بست مواجه نشود و بتواند به راحتی از بین صفحات مختلف شما گشت و گذار کند.
  حالا شما میتوانید این کار را با گذاشتن باکس مقالات یا آخرین مقالات و یا صفحات مرتبط ، انجام بدهید.

آشنایی با اصول و مفاهیم پایه سئو در وب سایت

 

نکته بعدی که باید در سئوی سایت به آن توجه کنیم ، گذاشتن تعدادی از لینک های خارجی و معتبر است و این کار را شما میتوانید با لینک های follow و No follow به صورت ترکیبی انجام دهید.

امکان تعامل با کاربران را در صفحات سایت خود با روش هایی مانند نظر دهی ، ثبت امتیاز و اشتراک گذاری صفحات فراهم کنید.

سایت خود را به شبکه های اجتماعی متصل کنید و صفحات سایت خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. شما با این کار به راحتی برای صفحات سایت خود لینک سازی انجام میدهید.روند انجام این کار بهتر است به صورت طبیعی انجام شود و از لینک سازی های زیاد به صورت غیر طبیعی خودداری کنید.
نکته: لینک سازی به همان اندازه که میتواند در کیفیت سئوی سایت موثر باشد ، در صورت استفاده نادرست میتواند مضر هم باشد.

لینک سازی برای وب سایت نیز بسیار اهمیت دارد و بهتر است در این خصوص مقالاتی را به صورت جداگانه قرار دهیم ، چرا که علاوه بر اهمیت موضوع بر این کار در برخی موارد ممکن است نیاز به پرداخت هزینه باشد ولی این کار نیز با روش هایی رایگان هم قابل انجام است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید