ثبت دامنه‌های ملی مانند IR از طریق بایت‌نت

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

ثبت دامنه‌های ملی مانند IR از طریق بایت‌نت به سادگی و با چند کلیک وجود دارد که در این مقاله آموزشی نحوه ثبت دامنه‌های ملی با مالکیت قانونی شما ذکر می گردد.

چیزی که اهمیت دارد شناخت کامل ساختار دامنه های ملی و جایگاه رابط ها و رجیسترار دامنه های ملی ایران می باشد.

پسوندهایی که به عنوان دامنه ملی کشور ایران شاخته می شود عبارتند از:

.ir , .co.ir , .ac.ir , .net.ir , .org.ir , .gov.ir , .id.ir , .sch.ir

مسئولیت ثبت و تخصیص و مدیریت تمامی نام های اینترنتی بر عهده موسسه ICANN می باشد که در ایالات متحده آمریکا قرار دارد و این موسسه خدمات ثبت دامنه ها را از طریق رجیسترارهای خود در سطح دنیا انجام می دهد.

به هر کشور معمولا یک دامنه ملی دو حرفی اختصاص داده شده است و دامنه ملی ایران IR می باشد.

تمامی دامنه های اینترنتی با پسوند IR و زیر دامنه های آن که در بالا ذکر شد در ایران از طریق سازمان فیزیک نظری یا ایرنیک (nic.ir) انجام می شود و هر کاربری اعم از ایرانی و غیر ایرانی میتواند با ارائه مستقیم اطلاعات و مدارک هویتی در سایت ایرنیک ثبت نام و نسبت به ثبت، تمدید، انتقال و مدیریت دامنه IR با مالکیت قانونی خود اقدام نماید.

از آنجایی که عمده کاربران نهایی که نیاز به دامنه IR دارند شخصا برای ثبت دامنه اقدام نمیکنند لذا معمولا عملیات ثبت و تمدید دامنه ها توسط نمایندگان فروش ایرنیک انجام میپذیرد و با استفاده از قابلیتی تحت عنوان رابط های مجاز هر دامنه میتواند غیر از مالک یا صاحب امتیاز، نمایندگان مجاز ایرنیک را به عنوان رابط مجاز اداری، مالی و فنی و نماینده انتخاب نماید تا از طریق آنها نسبت به ثبت و مدیریت دامنه خود اقدام نماید.

توجه داشته باشید، هیچ لزومی به ثبت و تمدید دامنه از طریق نمایندگان فروش ایرنیک وجود ندارد و شما میتوانید مستقیما نسبت به ثبت دامنه های خود اقدام نمایید. ولی از آنجا که موسسه ایرنیک خدمات دیگر مورد نیاز برای سایت های اینترنتی را ارائه نمیکند لذا کاربران در اکثر موارد دامنه های مورد نیاز خود را از طریق همان شرکتی به ثبت می رسانند که خدمات طراحی سایت یا میزبانی سایت و سرور آنها را بر عهده دارد.

به طور مثال ما در مجموعه بایت نت خدمات طراحی سایت، اپلیکیشن و وب اپلیکیشن را به عنوان خدمات اصلی ارائه میکنیم و به منظور راحتی کاربرانمان و از طرفی یکپارچگی سرویس های مشتری که از ما خدمات را دریافت میکند، زیرساخت و ابزارهای لازم برای ارائه خدمات ثبت دامنه های ملی و بین المللی و میزبانی وب و سرور را نیز فراهم نموده ایم.

بنابراین شما میتوانید دامنه های ملی یا IR خود را از طریق بایت نت ثبت و تمدید و همچنین مدیریت نمایید.

این از کلیات کار. و اما اصل قضیه:

درست است در سایت بایت نت میتوانید دامنه های ملی را ثبت کنید، ولی برای اینکه مالکیت قانونی و حقوقی دامنه به نام شما باشد لازم است یک حساب کاربری در سایت ایرنیک داشته باشید و برای حساب کاربری خود فرایند احراز هویت را انجام داده باشید.

لذا در صورتی که برای اولین بار تصمیم دارید یک دامنه IR برای خود یا کسب و کارتان ثبت کنید در اولین قدم باید در سایت ایرنیک قبت نام نموده و شناسه کاربری ایرنیک خود را دریافت نمایید.

اگر هم قبلا دامنه IR داشته و در سایت ایرنیک ثبت نام و احراز هویت را انجام داده اید فقط کافیست با مراجعه به سایت ایرنیک شناسه کاربری خود را پیدا کرده و آن را در سایت بایت نت در زمان ثبت یا انتقال دامنه وارد نمایید.

در سایت بایت نت از طریق لینک زیر میتوانید دامنه IR مورد نیاز خود را جستجو و در صورت آزاد بودن دامنه نسبت به ثبت آن اقدام نمایید:

ثبت دامنه ملی (IR) در بایت نت

چنانچه در این خصوص نیاز به راهنمایی داشتید میتوانید از طریق اطلاعات تماس یا تیکت با ما در ارتباط باشید.

این مقاله برای شما مفید بود؟
تعریفی نداشت 2 از 2 در مورد این مقاله نظر مثبت داشته اند.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://e-tab.ir/?p=3101