آموزش تغییر پورت 2222 دایرکت ادمین به پورت دلخواه

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

آموزش تغییر پورت 2222 دایرکت ادمین به پورت دلخواه – نحوه تغییر پورت directadmin از 2222 به پورت دلخواه – افزایش امنیت دایرکت ادمین با تغییر پورت پیشفرض

 

مقدمه: چرا باید پورت دایرکت ادمین را تغییر دهیم

با توجه به اهمیت مبحث امنیت در سرور های میزبانی وب در این مقاله نحوه تغییر پورت پیشفرض دایرکت ادمین از 2222 به عدد دلخواه را خدمت شما عزیزان ارائه میکنیم.

همانطور که میدانید برای دسترسی به سرویس ها و کنترل پنل های میزبانی وب از جمله directadmin از پورت های مخصوصی استفاده می شود که به منظور افزایش سطح امنیتی سرور ها توصیه می شود پورت های دسترسی پیشفرض را تغییر بدهید.

هم من و شما و هم همه ربات های مخرب به خوبی میدانند که پورت پیشفرض برای دسترسی به سرورهای دارای کنترل پنل دایرکت ادمین پورت 2222 است و شاید یکی از بهترین روش ها برای قطع دسترسی افراد و ربات های نامحرم به کنترل پنل سرور و احیاناً جلوگیری از اجرای حملاتی مانند بوروت فورس بر روی سرور تغییر پورت سرور باشد که در این مقاله به نحوه انجام این کار می پردازیم.

بر خلاف مواردی که در مقاله قبل در مورد نحوه تغییر نام کاربری admin در دایرکت ادمین ذکر شد، تغییر پورت دایرکت ادمین هیچ مشکلی ندارد و بروز هیچ تداخلی سایت های موجود بر روی سرور شما را تهدید نمی کند.

ولی قبل از شروع به تغییر پورت یا بلافاصله بعد از آن باید دسترسی به پورت مورد نظر را از طریق فایروال سرور باز کنید تا بتوانید از طریق پورت جدید به کنترل پنل دایرکت ادمین سرور خود دسترسی داشته باشید.

 

مراحل تغییر پورت دایرکت ادمین

برای تغییر پورت پیش فرض دایرکت ادمین مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

ابتدا از طریق نام کاربری و رمز کاربر root وارد محیط ssh در سرور خود شوید

با دستور زیر فایل پیکربندی دایرکت ادمین را از طریق ویرایشگر متن nano باز کنید:

به دنبال خطی بگردید که پورت پیشفرض دایرکت ادمین در آن ذکر شده است و معمولا به شکل #port=2222  است.

این خط را متناسب با نیاز خود ویرایش نموده و آن را با برداشتن کاراکتر # از ابتدای خط از حالت توضیحات خارج نموده و عدد 2222 را به عدد دلخواه خود تغییر دهید.

در صورتی که خطی به این شکل در فایل پیکربندی دایرکت ادمین directadmin.conf وجود نداشت میتوانید آن را اضافه نمایید.

در این مثال من پورت جدید را به پورت 2022 تغییر میدهم:

port=2022

برای جستجود در در فایل های متنی لینوکس با ویرایشگر nano میتوانید از کلیدهای ترکیبی ctrl+w  استفاده نمایید.

پس از اعمال تغییرات برای ذخیره فایل directadmin.conf از کلیدهای ترکیبی کنترل + x و سپس فشردن کلید y استفاده نمایید و پس از ذخیره و خروج از محیط ویرایشگر متن nano برای اعمال تغییرات سرویس directadmin را در سرور خود با استفاده از دستور زیر ریستارت نمایید:

هم اکنون پورت دسترسی به دایرکت ادمین در سرور مورد نظر شما تغییر یافته و برای باز کردن کنترل پنل دایرکت ادمین باید از پورت جدید استفاده نمایید.

مثلا اگر قبلا با لینک زیر وارد دایرکت ادمین میشدید:

اکنون طبق مثال ما باید از لینک زیر استفاده نمایید:

نکته خیلی مهم:

توجه داشته باشید که برای اینکه دسترسی شما به کنترل پنل از طریق پورت جدید قطع نشود، در صورتی که از فایروال در سرور خود استفاده میکنید حتما قبل از تغییر پورت دسترسی به پورت جدید را در تنظیمات فایرول باز نمایید. یا اینکه بعد از اعمال تغییرات در پورت، دسترسی به پورت را از طریق دستورات فایروال در ssh باز نمایید.

امیدوارم که این آموزش برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

برچسب ها:
این مقاله برای شما مفید بود؟
تعریفی نداشت 0 از 0 در مورد این مقاله نظر مثبت داشته اند.
مقاله قبلی: آموزش نصب CSF در AlmaLinux8 و centos7
مقاله بعدی: آموزش تغییر نام کاربری admin در دایرکت ادمین از طریق SSH
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://e-tab.ir/?p=3041